HACK">
Kötelező kamarai regisztráció

» Hírek
Európai Unió
ECH Economic Survey 2025
2024. november 27., szerda

Az Eurochambres Európai Kereskedelmi Kamarák Szövetsége (ECH) a közelmúltban publikálta a 2025. évi Gazdasági Felmérés eredményeit, amelyet immáron a 32. alkalommal készítettek el és amely a vállalkozások jövő évi üzleti várakozásait és a fő kihívásokat mutatja be.

A felmérésben 27 ország közel 42.000 vállalkozása vett részt, amelyek 90%-a KKV. A felmérés eredményeinek nyilvános bemutatójára Brüsszelben került sor, amelyeket az „Európa Fórum” rendezvényén Vladmir Dlouhy ECH elnök ismertetett.

pdfECH_Economic_Survey_2025.pdf

A felmérés jövő évre vonatkozó várakozásai az alábbiak:

 

  • Belföldi értékesítés
  • A belföldi értékesítés szintje 2025-ben várhatóan stabil marad, ugyanakkor nem mutat növekedést. A javulás elmaradása a gyenge belföldi kereslet következménye, amelyet a magas fogyasztói megtakarítási szándék motivál. Bár az infláció lassan enyhül és a fogysztói árak fokozatosan csökkenek, ugyanakkor még mindig történelmi csúcson vannak, ami indokolja, hogy a háztartások a megtakarításokat részesítik előnyben a fogyasztással szemben. Az európai gazdaságnak a vártnál hosszabb időbe telhet, amíg eléri a fogysztásvezérelt növekedést.
  • Export értékesítés 
  • Az európai exportértékesítésre vonatkozó várakozások a hosszú távú átlag alatt maradnak, de az előző évihez képest kevésbé negatívak, ami kezdeti fellendülést jelez. Az EU-n belüli kereskedelem 2023-ban két ország kivételével minden uniós ország esetében meghaladta az EU-n kívüli kereskedelmét, ami aláhúzza az egyéges piac szerepét és fontosságát. A folyamatos geopolitikai feszültségek és a széles körű bizonytalanság gyengítik a várható exportszinteket és jelentősen a 2019 előtti szint alatt tartják őket.
  • Foglalkoztatás
  • A 2025-re vonatkozó foglalkoztatási várakozások továbbra is borúlátóak, az EES foglalkoztatási indexe a tavalyi évhez képest enyhe csökkenést mutat. A tendencia egyes ágazatoknak – közlekedés, mezőgazdaság ill. feldolgozóipar -  tulajdonítható. Az energiaigényes iparágakat az elmúlt években jelentősen érintették az ellátási lánc megszakadásai és az emelkedő energiaköltségek, ami a foglalkoztatás stagnálását eredményezte. A jelenlegi feltételekkel az európai vállalkozások várhatóan kisebb hajlandóságot fognak mutatni a munkaerőköltségek viselésére.
  • Beruházások
  • A jövő évi beruházási várakozások továbbra is gyengék, aminek magyarázata részben a politikai instabilitás és a folyamatos pénzügyi volatilitás (ár-és árfolyamingadozás ill. kiszámíthatatlanság). Ugyanakkor a szigorú monetáris politika növeli a vállalkozások finanszírozási költségeit, ami gátolja a beruházási hajlandóságukat. Ezen túlmenően a megnövekedett szabályozásból eredő magas adminisztratív költségek további beruházási akadályt jelentenek.
  • Üzleti bizalmi index
  • Az üzleti bizalmi index kismértékben javult, de még mindig negatív. Az eredmény az általánosan viharos gazdasági kilátásokat ill. az európai vállalkozások óvatos reakcióit tükrözi. Az ellentmondásos helyzetben (belföldi és külföldi kereslet enyhe javulása, de a foglalkoztatás és a beruházások még mindig visszafogottak) elengedhetetlen a vállalkozások bizalmának az erősítése, amelyet nagymértékben és negatívan befolyásol a jogszabályok halmozott terhe.

 

A 2025. évi legfontosabb kihívások az alábbi sorrendben alakulnak (zárójelben az előző évi fontossági sorrend) :

 

  1. Munkaerő költségei (2.)
  2. Szakképzett munkaerő hiánya (3.)
  3. Szabályozási terhek (4.)
  4. Megfizethető hozzáférés az energiához és a nyersanyagokhoz (1.)
  5. Finanszírozási feltételek (5.)
  6. Az ellátási lánc megszakadása (6.)

 

A felmérés legfontosabb politikai üzenetei a következők:

 

  • A finanszírozás ösztönzése és a szabályozás egyszerűsítése: a pénzügyi támogatások és a szabályozási keretek megerősítése a beruházások ösztönzése, a vállalkozások növekedésének elősegítése és a munkaerőköltségek ellenőrzése érdekében.
  • A bürokrácia csökkentése: a kkv-kra vonatkozó 35%-os jelentéscsökkentési cél betartása és a zökkenőmentesebb, erősebb egységes piac előtt álló akadályok megszüntetése.
  • Képzett munkaerő fejlesztése: a legjobb tehetségek bevonzása, az egész életen át tartó tanulási modell támogatása ill. a jövő kihívásainak való megfelelés érdekében az uniós szintű finanszírozás biztosítása a szakképzéshez.
  • A digitális átalakulás felgyorsítása: a digitális megoldások és a mesterséges intelligencia (MI)  alkalmazásának ösztönzése a költségek racionalizálása és a termelékenység növelése érdekében.
  • A jövő energiája: befektetés a korszerű, megújuló energiaforrásokkal működő infrastruktúrába, a tiszta energiához való megfizethető és megbízható hozzáférés céljából.
  • A piaci integráció lehetővé tétele: az egységes piacban rejlő lehetőségek kihasználása és a nemzetközi kereskedelem számára kedvező feltételek kialakítása.

 

Az ECH Gazdasági Felmérés e2025 eredményeiről szóló teljes dokumentumot a mellékletben olvashatják.