A Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara számára elsődlegesen fontos az ügyfelei és dolgozói egészségének védelme, valamint az üzletmenet folytonosságának fenntartása, ezért az 1/2021. (IV. 6.) BM határozata értelmében a védelmi intézkedések lépcsőzetes feloldásának első fokozataként a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara ügyfélszolgálati irodáiban (Békéscsaba, Penza ltp. 5. illetve Hunyadi tér 2.) 2021. április 12-től személyes ügyintézésre - előre egyeztetett időpontban - ismét van lehetőség.
Kiemelten fontos továbbá, hogy a kamara mindenkori ügyfelei, a kamara önkéntes tagjai és a regisztrált vállalkozások segítségére lehessen ügyeik intézésében. A BMKIK munkatársai telefonon és e-mailben továbbra is a vállalkozások rendelkezésére állnak, ezért az egészség védelme érdekében elsősorban telefonos, illetve elektronikus ügyintézésre kérjük ügyfeleinket.
Elérhetőségeink megtalálhatók az alábbi linken: www.bmkik.hu / Ügyintéző szervezet
»Nyithatnak sz üzletek, újraindulhatnak a szolgáltatások. Ugyanakkor Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár úr a 2021.04.06-i ITM felsővezető megbeszélésén szóban megerősítette, hogy a fenti enyhítések nem befolyásolják az adó- és járulékkedvezményeket, valamint az ágazati bértámogatást, akinek ezek járnak – ha kinyitnak, illetve újra nyújtanak szolgáltatást – április hónapra továbbra is meg fogják kapni azokat. Részletek...
A kormány június 30-áról december 31-éig meghosszabbította ezen hitelek igénybevételének a lehetőséget.
A Széchenyi Kártya Program Krízishitelei a jelenlegi helyzet főbb problémáira adhatnak megoldást:
- Széchenyi Kártya Folyószámlahitel PLUSZ a napi működési költségekre, évi fix 0,1%-os kamattal,
- Széchenyi Munkahelymegtartó Hitel a munkahelyek megőrzésére, évi fix 0,1%-os kamattal,
- Széchenyi Likviditási Hitel a vállalkozás működtetéséhez szükséges forgóeszköz beszerzésekre, évi fix 0,2%-os kamattal,
- Széchenyi Beruházási Hitel PLUSZ a beruházások finanszírozására, évi fix 0,5%-os kamattal,
- Széchenyi Turisztikai Kártya kifejezetten a turisztikai ágazatban tevékenykedő cégek működésének fenntartására,
- Agrár Széchenyi Beruházási Hitel Plusz az agrárvállalkozások fejlesztési, beruházási elképzelései megvalósulásának segítésére, évi fix 0,5%-os kamattal.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a vállalkozások számára a napi kiadásaik finanszírozása az elsődleges: a Program keretében 2020-ban megkötött hitelszerződések 97 százaléka, a szerződött hitelösszeg tekintetében pedig az ügyletek 95 százaléka volt folyószámla- vagy forgóeszközhitel.
A részletes igénybevételi feltételek a www.kavosz.hu oldalon elérhetőek.
Ha a Széchenyi Kártya Program termékeit keresi, elsőként keressen bennünket! Kollégáink mindenben a segítségére lesznek!
Önkéntes kamarai tagjaink a Széchenyi Kártya igénylésekor mentesülnek a 17.000 Ft-os eljárási díj megfizetésétől.
Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara
5600 Békéscsaba, Penza ltp. 5.
Kérjen időpontot a 66/324-976-os telefonszámon!
Megjelent a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság tevékenységéről 115/2021. (III.10.) Korm.rendelet (továbbiakban: rendelet). A rendeletben a munkaügyi ellenőrzéssel kapcsolatban többek között arról rendelkeznek, hogy a foglalkoztatónak kell bizonyítania az ellenérték hiányát, valamint azt, hogy a munkavégzés alapjául szolgáló szerződés nem a munkaviszony leplezésére irányul. A munkaügyi bírságra (melynek legkisebb összege 30.000 forint), a rendezett munkaügyi kapcsolatok feltételeire vonatkozóan is részletes szabályokat tartalmaz. További információért kattintson.
»Az Országos Vállalkozói Mentorprogram elnevezésű kiemelt projekt keretében a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) hamarosan elindítja a hazai kis és középvállalkozások számára Pénzügyi Vállalkozói Szemléletformálás szolgáltatását. A program 2021 májusától indul és a részvétel nem csupán naprakész pénzügyi ismeretek elsajátítását teszi lehetővé, de pályázatokban plusz pontokat is jelent. A részletekért kattintson.
»Az MKIK készített egy összeállítást a jelenleg érvényben lévő, a nehéz helyzetben lévő vállalkozások támogatását célzó kormányzati intézkedésekről, amelyet itt olvashat el.
»A kistelepülések népességmegtartó erejének növelése, a kistelepülésen élők életszínvonalának emelése, valamint az alapvető szolgáltatások mennyiségileg és minőségileg magasabb színvonalú hozzáférhetővé tétele érdekében a vonatkozó rendeletben meghatározott feltételekkel a központi költségvetésből vissza nem térítendő költségvetési támogatás igényelhető.
A magyar kormány 2021.02.04-én jelentette be, hogy a Magyar Falu program részeként 45 milliárd forintos keretösszegű pályázat nyílik meg, amely 2379 települést érint, ebből több mint háromszáz olyan község, ahol már nem működik kisbolt. További információért kattintson.
»A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az idei évben több mint 5,4 millió adózónak készítette el az szja-bevallási tervezetét. Az adóbevalláshoz segítséget kapnak az egyéni vállalkozók, őstermelők, áfás magánszemélyek is - áll a NAV által március 17-én kiadott közleményben.
"Az utóbbi években a személyi jövedelemadózás rendszere jelentősen átalakult. Ennek elsősorban az volt a célja, hogy a magánembereknek a lehető legegyszerűbben készüljön el az szja-bevallásuk. A rendszer évek óta sikeresen betölti ezt a szerepet, egyúttal a digitalizáció elterjedéséről is érdekes adattal szolgál: a NAV információi szerint jelenleg már több mint 4,2 millióan rendelkeznek elektronikus tárhellyel.
A NAV honlapjáról már most elérhetők a bevallási tervezetek. Az eSZJA-portálon (https://eszja.nav.gov.hu) keresztül a KAÜ-azonosítóval rendelkezők számítógépen, de akár okostelefonon vagy tableten is megtekinthetik, és ha szükséges, szerkeszthetik is az szja-bevallás tervezetét. Aki egyetért a dokumentum adataival, annak nincs további teendője, május 20-ai hatállyal a tervezet a kiajánlott adatokkal érvényes szja-bevallássá válik.
Az szja szerint adózó egyéni vállalkozóknak, a mezőgazdasági őstermelőknek, és az áfafizetésre kötelezetteknek a tevékenységükből származó jövedelmi, illetve az adóhivatali nyilvántartásokban nem szereplő adatokkal kell kiegészíteniük bevallási tervezetüket. Az ő esetükben továbbra is önállóan kell benyújtani a bevallást, hiszen a számukra készített tervezetek nem válnak automatikusan bevallássá, de segítségül szolgálnak annak elkészítéséhez.
Akinek nincs KAÜ-azonosítója (ügyfélkapuja, elektronikus személyi igazolványa, telefonos azonosítója) április 15-én éjfélig kérheti a tervezet postázását. Az április 30-áig postázott küldemény a tervezetek mellett 1+1 százalékos rendelkezőnyilatkozatot és válaszborítékot is tartalmaz."
Megjött a régóta várt bejelentés, miszerint március 8. hétfőtől igényelhetik a vállalkozások a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönét, amely elsőként a Covid-19 járvány gazdasági hatásaival leginkább érintett ágazatok számára biztosít forrást bér-, járulék-, rezsi- és működési költségek fedezésére, illetve az újranyitáskor szükséges készletek finanszírozására.
A Gazdaság Újraindítási Akcióterv részeként induló hitelprogram az országszerte megtalálható MFB Pontok hálózatában érhető el, hogy a vállalkozások a székhelyükhöz legközelebb juthassanak hozzá az 1-10 millió forint közötti, 100%-os előleggel elérhető kölcsönösszeghez. Az MKIK összefoglalójáért kattintson!
»A 105/2021. (III.5.) Kormányrendelettel módosított 485/2020. (XI.10.) Kormányrendelet adókedvezményeket, valamint bértámogatást tesz lehetővé a gazdaság azon szereplőinek, amelyek az egészségügyi veszélyhelyzet miatt válságos helyzetbe kerültek. A részletek a következők: További információért kattintson.
»A kormány legújabb intézkedéseként kiterjeszti az Ágazati bértámogatási programot, továbbá lehetővé teszi a támogatás előlegként történő kifizetését. További információért kattintson.
»Mely üzletek lehetnek nyitva és mely szolgáltatások működhetnek a szigorítások alatt?
A MAGYAR KÖZLÖNY 2021.ÉVI 36. számában megjelent a Kormány 104/2021. (III. 5.) számú Korm. rendelete a védelmi intézkedések ideiglenes szigorításáról:
A kijárási tilalmon kívüli időben az Rendeletben meghatározott időben és feltételekkel megengedett a tartózkodás és a vásárlás
(3) A (2) bekezdésben fel nem sorolt üzlet köteles zárva tartani.
A vendéglátó üzletben való tartózkodás :az elvitelre alkalmas ételek kiadása és szállítása érdekében, az ehhez szükséges időtartamig megengedett. A vendéglátó üzlet e rendelet alkalmazásában nem minősül üzletnek.
A virágüzletek nemzetközi nőnapi nyitva tartásáról :
A nemzetközi nőnapra tekintettel 2021. március 8-án az elsősorban dísznövényt árusító üzlet (a továbbiakban: virágüzlet) az Rendeletben meghatározott időben és feltételekkel nyitva tarthat. A virágüzletben a nyitvatartási idő alatt megengedett a tartózkodás és a vásárlás.
A szolgáltatásokkal kapcsolatos ideiglenes védelmi intézkedések
A személyes megjelenést igénylő szolgáltatás céljára szolgáló helyiség vagy helyszín köteles zárva tartani, kivéve
1. a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény 1. § (2) bekezdés a) pontja szerinti szolgáltatás (pénzügyi szolgáltatások),
2. a közlekedési és a szállítási szolgáltatás,
3. a magánegészségügyi szolgáltatás, ideértve a szemüvegkészítést,
4. a szociális szolgáltatás,
5. a postai, a csomagküldő és a házhozszállítási szolgáltatás,
6. a totózó és lottózó szolgáltatás,
7. a járműszerviz szolgáltatás, a mezőgazdasági és iparigép-szerviz szolgáltatás, a háztartásigép-szerviz szolgáltatás, az épületgépészeti szolgáltatás,
8. az informatikai, a kommunikációseszköz-javítási szolgáltatás,
9. a temetkezési szolgáltatás,
10. az állategészségügyi szolgáltatás,
11. az állat-, növényegészségügyi, élelmiszer-vizsgálati laboratóriumi szolgáltatás,
12. az élelmiszer-feldolgozási szolgáltatás,
13. a közétkeztetési szolgáltatás,
14. az állattenyésztési szolgáltatás,
15. az ügyvédi szolgáltatás,
16. a biztonsági szolgáltatás,
17. az épületüzemeltetési és irodai szolgáltatás,
18. a járműkölcsönzési és a gépkölcsönzési szolgáltatás és
19. a mosási és tisztítási szolgáltatás céljára szolgáló helyiség vagy helyszín.
További információ a Kormányrendeletben olvasható:
mk_21_036_1.pdf
Magyar Turisztikai Ügynökség és a vendéglátás-szakmai szervezetek álláspontja szerint a magyarországi vendéglátás fejlesztéséhez elengedhetetlenné vált a vendéglátóhelyek működését, ellenőrzését és típusát rögzítő jogszabály módosítása.
A vendéglátó üzleteknek legkésőbb 2021. március 31-ig kell bejelenteniük az új besorolás szerinti változást a jegyzőnek.
»A Pénzügyminisztérium sajtóközleményt adott ki az iparűzési adóra vonatkozóan. Egyik fontos eleme, hogy az adóelőleg felezéséhez szükséges nyilatkozatot a február 25-i határidő után is lehet pótlólag elküldeni. A közlemény kivonatáért kattintson.
»